Avant Tecnolta sopivat talvityölaitteet
Avant Tecno Oy on kehittänyt peruskone- ja työlaitemallistoaan yhä tehokkaimpiin ja toimivimpiin kokonaisuuksiin. Etenkin talvityökonevalikoima on täydentynyt kattavaksi.
teksti ja kuvat Seppo Pentti
Avantin työlaitevalikoima on laaja. Suuri osa työlaitteista on omia eli ne suunnitellaan ja piirretään itse. Yhteistyökumppanit valmistavat niitä tilauksesta sopimuksen mukaan. Työlaitteita on erikokoisia peruskoneiden mukaan. Yhteensopivuus peruskoneen ja työlaitteen painon, hydrauliikan vaatimusten ja muiden ominaisuuksien perusteella on kätevä katsoa Avantin kotisivuilta tai luettelosta.
– Osa työlaitteista on teknisesti erikoisia ja menekki on muutamia vuodessa. Tällöin ostamme valmiin laitteen valikoimiimme, kertoo kotimaan myyntipäällikkö Jaakko Jytilä.
Uuden Avant-peruskoneen mukana hankitaan yleensä kaksi, kolme työlaitetta. Työlaitteiden määrä peruskonetta kohden on lopulta neljän, viiden välillä. Ryhmäpikaliitin otettiin käyttöön ensimmäisenä valmistajana alalla vuonna 2012 työlaitteiden hydrauliikan kytkemiseksi.
Opticontrol on uusi lisävaruste Avantissa, jolloin saadaan yhdellä menopaluulla, vapaapaluulla ja sähköohjauksella hydrauliikan tuotto ohjattua valintakytkimellä valitulle toimilaitteelle. Kuljettajalla on neljä hydraulista toimintoa sähkönapeilla.
Talvityölaitteita joka lähtöön
Tarjolla on nyt uutena u-aura ja kaksi hiekoitinmallia, siipilumikauha, zoom-aura ja puskulevyt. Kovametallikärjillä varustettu jyrsin on monikäyttöinen laite ja se sopii polanteen poistoon, jolloin säästetään myös hiekkaa.
U-aura 3000 tuli uutena markkinoille ja se on kiinteistöhuollon monitoimilaite 700- ja 800-sarjaan. Kun aurassa on neljä toimintoa, edellytetään peruskoneelta uutta Opticontrol-ominaisuutta.
Zoom-aura on uudistunut, ja sen käyttö on helpottunut Opticontrolin myötä. Työleveyttä voidaan säätää puolisko kerrallaan tai molempia lohkoja samaan aikaan. Tällöin zoom-auralla on kätevä siivota ahtaat paikat. Sivusiivessä on liukusauma, joka antaa jouston siivelle.
Siipilumikauha uudistui samaan aikaan kun Opticontrol tuli valikoimiin. Nyt siipiä voidaan ohjata molemmin puolin erikseen. Siipilumikauha on ollut suosittu sen monipuolisuuden vuoksi. Samalla työlaitteella saadaan lumet siivottua autojen välistä ja lastattua.
Linkomalleja on nyt kaksi. Työleveydet ovat 1 150 ja 1 500 mm. Lingossa on vallileikkuri ja tuiskussa täyttynyt polku saadaan auki vaikka kahdessa osassa.
– Jos työlaite kiinnitetään eteen ja taakse, voidaan yhdellä ajokerralla siivota lumet väyliltä ja hiekoittaa. Hiekoittimen saa taakse joko kiinteään telineeseen tai vaihtoehtoisesti takanostolaitteeseen, jolloin hiekoitin on itselastaava. Samaa hiekoitinta voidaan käyttää myös edessä, kun kiinnikkeet ovat samat, Jaakko esittelee.